Licensed to St. Olaf College       HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/1/2019 09:10 PM
                     UST vs STO Dual Meet 2019 - 11/1/2019                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas-MN  'A'                       NT    1:51.28   11  
     1) Nelson, Kirsten 21              2) Christensen, Ashley B 21       
     3) Thull, Liz J 19                 4) Astrup, Anna M 19              
       28.73    30.45    26.83    25.27                                    
  2 St. Olaf College-MN  'A'                               NT    1:52.86    4  
     1) Cleven, Annika R 18             2) Nevin, Sophia M 20             
     3) Newton, Maria L 18              4) Wolff, Marissa R 20            
       29.18    31.70    26.64    25.34                                    
  3 St. Olaf College-MN  'B'                               NT    1:59.55    2  
     1) Jensen, Helen R 21              2) Wichmann, Kelly R 21           
     3) Stewart, Brydie E 18            4) Metelmann, Solvay P 21         
       30.10    33.92    28.82    26.71                                    
  4 University of St. Thomas-MN  'B'                       NT    1:59.94  
     1) Rudd, Erin M 19                 2) Carefoot, Ava 20               
     3) Van Hout, Ann M 19              4) Pawlenty, Paige 22             
       29.37                      25.83                                    
  5 University of St. Thomas-MN  'C'                       NT   x2:00.11  
     1) Potter, Grace 18                2) Olmanson, Emma C 19            
     3) Shea, Johannah 21               4) Berdahl, Anna D 19             
       30.34    35.66    28.66    25.45                                    
  6 University of St. Thomas-MN  'D'                       NT   x2:03.09  
     1) Stone, Claudia K 18             2) Benham, Alia 21                
     3) Hite, Emily A 19                4) Vancil, Maggie 21              
       30.78    37.10    28.66    26.55                                    
  7 University of St. Thomas-MN  'E'                       NT   x2:04.78  
     1) Shea, Kylie 20                  2) Sullivan, Mary 18              
     3) Buchanan, Hailey J 19           4) Enck, Hannah 21                
       32.75    35.15    29.31    27.57                                    
  8 St. Olaf College-MN  'C'                               NT   x2:05.60  
     1) Cucchiaro, Shannon E 18         2) Purdum, Allison J 18           
     3) Jones, Olivia M 20              4) Wallace, Victoria R 19         
       31.94    33.17    31.02    29.47                                    
  9 University of St. Thomas-MN  'F'                       NT   x2:05.70  
     1) Aguiar, Uma L 18                2) Dolby, Emma 21                 
     3) Pham, Olivia A 18               4) Anderson, Gracie 18            
       32.38    34.06    31.99    27.27                                    
 -- St. Olaf College-MN  'D'                               NT   X2:14.66  
     1) Pelszynski, Emily M 18          2) Dix, Martha K 19               
     3) Sperling, Elmira 21             4) Larsen, Kayli L 18             
       31.92    42.95    31.88    27.91                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas-MN  'A'                       NT    1:37.97   11  
     1) Gahnz, John 19                  2) Faldet, Noah 19                
     3) Stone, Nate 20                  4) Riley, Garrett 19              
       25.79    26.86    24.09    21.23                                    
  2 St. Olaf College-MN  'A'                               NT    1:38.69    4  
     1) Loepfe, John G 21               2) Kretzmann, Ian 21              
     3) Hones, Marcel D 20              4) Greseth, Sjon E 20             
       24.38    28.69    23.85    21.77                                    
  3 University of St. Thomas-MN  'B'                       NT    1:40.95    2  
     1) Larson, Sam 19                  2) Bergeson, Eric 20              
     3) Appino, Jake 19                 4) Foss, Michael 21               
       26.19    28.76    23.53    22.47                                    
  4 University of St. Thomas-MN  'C'                       NT   x1:41.45  
     1) Mallari, Carlo 19               2) Goldman, Will 18               
     3) Ackermann, Andrew 18            4) Neilsen, Hunter 22             
       26.44    28.03    24.70    22.28                                    
  5 University of St. Thomas-MN  'D'                       NT   x1:46.25  
     1) Toenges, Grant M 19             2) Manke, Lucas 21                
     3) Anderson, Luke 19               4) McGrath, Casey T 18            
       26.56    31.86    24.51    23.32                                    
  6 University of St. Thomas-MN  'E'                       NT   x1:49.20  
     1) Loven, Kameran J 19             2) Kenison, John 18               
     3) Moon, Collin 20                 4) Voss, Mark 21                  
       27.87    30.71    27.40    23.22                                    
  7 St. Olaf College-MN  'B'                               NT    1:50.68  
     1) Hauck, Cully T 19               2) Deboer, Andrew H 18            
     3) Moktan, Rahab 20                4) Noecker, Andrew L 18           
       30.43    29.91    26.37    23.97                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Behrens, Gretchen         20 St. Thomas-MN             NT   10:55.63    9  
      30.02   32.37   32.79   33.17   33.19   32.66   32.62   32.85
      32.83   33.02   32.77   32.89   33.40   33.13   32.73   33.33
      33.16   33.31   33.34   32.05                                
  2 Wolff, Marissa R          20 St. Olaf-MN               NT   11:04.22    4  
      30.41   32.26   32.76   32.69   33.51   33.42   32.97   33.20
      33.51   33.41   33.55   33.46   33.31   33.12   33.34   33.72
      33.80   34.00   34.07   33.71                                
  3 Croasdell, Caitlin C      21 St. Olaf-MN               NT   11:05.81    3  
      29.44   32.13   32.71   32.99   33.28   33.47   33.25   33.45
      33.68   33.63   33.82   33.96   33.83   34.20   33.99   33.94
      33.95   33.85   33.50   32.74                                
  4 Schmitz, Sydney           20 St. Thomas-MN             NT   11:47.20    2  
      32.43   35.03   35.29   35.36   35.65   35.81   35.98   35.68
      35.70   35.79   35.35   35.64   35.72   35.90   35.20   35.65
      35.47   35.46   35.29   34.80                                
  5 Wainwright, Maureen A     18 St. Olaf-MN               NT   12:23.65    1  
      32.53   35.82   36.12   36.20   36.46   36.62   36.78   37.04
      37.51   37.50   37.94   37.81   37.96   38.13   38.43   38.30
      38.58   38.36   38.47   37.09                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rizzo, Timothy R          18 St. Olaf-MN               NT    9:50.59    9  
      26.20   29.12   29.56   29.39   29.68   29.73   29.58   29.79
      29.88   30.09   30.03   29.98   29.98   29.84   29.87   29.94
      29.85   29.87   29.62   28.59                                
  2 Ruegemer, Nate            20 St. Thomas-MN             NT   10:29.29    4  
      28.25   31.39   31.85   31.95   31.74   32.38   32.10   32.14
      32.09   32.18   31.80   31.68   31.69   31.84   31.64   31.46
      31.38   31.21   30.82   29.70                                
  3 Johnson, Sam              20 St. Thomas-MN             NT   10:38.49    3  
      28.94   31.60   32.27   32.35   32.82   32.33   32.42   32.43
      32.29   32.48   32.05   32.27   32.11   31.95   32.13   32.09
      31.91   31.76   31.63   30.66                                
  4 Hackman, Tyler            18 St. Thomas-MN             NT   10:51.95    2  
      29.20   31.90   32.33   32.72   32.14   32.00   32.43   32.39
      32.71   33.15   32.99   33.64   33.08   33.49   32.93   33.51
      32.95   33.71   32.69   31.99                                
  5 McCarty, Zach Q           20 St. Olaf-MN               NT   11:08.36    1  
      29.39   33.30   33.77   33.09   33.56   33.76   33.45   33.55
      33.73   33.97   33.98   34.52   33.55   33.65   34.20   33.68
      33.96   33.75   33.31   32.19                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newton, Maria L           18 St. Olaf-MN               NT    1:59.08    9  
      27.39   29.91   30.73   31.05                                
  2 Astrup, Anna M            19 St. Thomas-MN             NT    2:00.65    4  
      28.05   30.54   30.91   31.15                                
  3 Hite, Emily A             19 St. Thomas-MN             NT    2:06.13  
      28.76   31.51   32.89   32.97                                
  4 Vancil, Maggie            21 St. Thomas-MN        2:05.88    2:06.34    3  
      29.62   31.70   32.36   32.66                                
  5 Buchanan, Hailey J        19 St. Thomas-MN             NT   x2:07.61  
      28.60   32.03   33.31   33.67                                
  6 Cucchiaro, Shannon E      18 St. Olaf-MN               NT    2:10.69    2  
      30.68   33.15   34.07   32.79                                
  7 Enck, Hannah              21 St. Thomas-MN             NT   x2:12.44    1  
      30.31   33.83   34.60   33.70                                
  8 Larsen, Kayli L           18 St. Olaf-MN               NT    2:15.65  
      30.64   33.78   35.72   35.51                                
  9 Benham, Alia              21 St. Thomas-MN             NT   x2:19.87  
      32.40   35.52   36.06   35.89                                
 -- Giovannozzi, Sarah E      18 St. Olaf-MN               NT   X2:37.34  
      34.60   39.46   41.50   41.78                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boerner, Adam             20 St. Thomas-MN             NT    1:50.07    9  
      25.97   28.57   27.97   27.56                                
  2 Voss, Mark                21 St. Thomas-MN             NT    1:50.32    4  
      25.31   27.95   28.97   28.09                                
  3 McGrath, Casey T          18 St. Thomas-MN             NT    1:50.77    3  
      26.30   28.34   28.10   28.03                                
  4 Greseth, Sjon E           20 St. Olaf-MN               NT    1:51.10    2  
      25.87   28.52   28.43   28.28                                
  5 Langstraat, Tyler         21 St. Thomas-MN             NT   x1:53.94  
      26.19   28.88   29.49   29.38                                
  6 Boyles, Ian               18 St. Thomas-MN             NT   x1:55.17  
      26.08   29.33   30.70   29.06                                
  7 Loven, Kameran J          19 St. Thomas-MN             NT   x1:55.44  
      26.78   29.86   29.79   29.01                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Kirsten           21 St. Thomas-MN             NT    1:01.19    9  
      30.14   31.05                                                
  2 Rudd, Erin M              19 St. Thomas-MN             NT    1:02.04    4  
      30.56   31.48                                                
  3 Cleven, Annika R          18 St. Olaf-MN               NT    1:02.31    3  
      30.00   32.31                                                
  4 Potter, Grace             18 St. Thomas-MN             NT    1:04.00  
      30.33   33.67                                                
  5 Stone, Claudia K          18 St. Thomas-MN             NT   x1:04.42  
      31.43   32.99                                                
  6 Van Hout, Ann M           19 St. Thomas-MN             NT   x1:04.65    2  
      31.38   33.27                                                
  7 Purdum, Allison J         18 St. Olaf-MN               NT    1:04.76    1  
      31.12   33.64                                                
  8 Aguiar, Uma L             18 St. Thomas-MN             NT   x1:07.49  
      33.08   34.41                                                
  9 Shea, Kylie               20 St. Thomas-MN             NT   x1:09.03  
      33.06   35.97                                                
 10 Jones, Olivia M           20 St. Olaf-MN               NT    1:10.60  
      33.76   36.84                                                
 11 Pham, Olivia A            18 St. Thomas-MN             NT   x1:12.19  
      34.77   37.42                                                
 -- Sperling, Elmira          21 St. Olaf-MN               NT   X1:11.27  
      33.49   37.78                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loepfe, John G            21 St. Olaf-MN               NT      52.63    9  
      25.62   27.01                                                
  2 Gahnz, John               19 St. Thomas-MN             NT      54.70    4  
      26.83   27.87                                                
  3 Toenges, Grant M          19 St. Thomas-MN             NT      55.53  
      26.81   28.72                                                
  4 Larson, Sam               19 St. Thomas-MN             NT      56.39    3  
      27.31   29.08                                                
  5 Mallari, Carlo            19 St. Thomas-MN             NT     x56.92    2  
      26.71   30.21                                                
  6 Appino, Jake              19 St. Thomas-MN             NT     x57.55  
      27.80   29.75                                                
  7 Anderson, Luke            19 St. Thomas-MN             NT     x59.00  
      28.75   30.25                                                
  8 Moktan, Rahab             20 St. Olaf-MN               NT    1:04.82    1  
      31.41   33.41                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christensen, Ashley B     21 St. Thomas-MN             NT    1:07.50    9  
      32.00   35.50                                                
  2 Nevin, Sophia M           20 St. Olaf-MN               NT    1:10.38    4  
      32.60   37.78                                                
  3 Wichmann, Kelly R         21 St. Olaf-MN               NT    1:14.27    3  
      34.97   39.30                                                
  4 Carefoot, Ava             20 St. Thomas-MN             NT    1:18.12    2  
      37.44   40.68                                                
  5 Olmanson, Emma C          19 St. Thomas-MN             NT    1:19.29    1  
      37.26   42.03                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faldet, Noah              19 St. Thomas-MN             NT      59.59    9  
      27.76   31.83                                                
  2 Goldman, Will             18 St. Thomas-MN             NT    1:02.34    4  
      28.66   33.68                                                
  3 Kretzmann, Ian            21 St. Olaf-MN               NT    1:04.75    3  
      30.43   34.32                                                
  4 Quezada, Xander           19 St. Olaf-MN               NT    1:06.82    2  
      30.84   35.98                                                
  5 Deboer, Andrew H          18 St. Olaf-MN               NT    1:07.25    1  
      31.22   36.03                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thull, Liz J              19 St. Thomas-MN             NT    2:13.32    9  
      29.25   33.18   34.12   36.77                                
  2 Pawlenty, Paige           22 St. Thomas-MN             NT    2:17.21    4  
      30.55   34.76   36.98   34.92                                
  3 Shea, Johannah            21 St. Thomas-MN             NT    2:22.73    3  
      31.22   35.19   37.02   39.30                                
  4 Dix, Martha K             19 St. Olaf-MN               NT    2:49.28    2  
      36.23   42.29   45.07   45.69                                
 -- Jensen, Helen R           21 St. Olaf-MN               NT         DQ  
      30.25   34.09   36.88   40.04                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stone, Nate               20 St. Thomas-MN             NT    1:58.86    9  
      26.29   29.66   31.24   31.67                                
  2 Rizzo, Timothy R          18 St. Olaf-MN               NT    2:00.35    4  
      27.18   30.82   31.23   31.12                                
  3 Ackermann, Andrew         18 St. Thomas-MN             NT    2:01.13    3  
      26.36   30.24   32.22   32.31                                
  4 Johnson, Sam              20 St. Thomas-MN             NT    2:04.50    2  
      28.32   31.47   32.16   32.55                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berdahl, Anna D           19 St. Thomas-MN             NT      25.82    9  
  2 Sullivan, Mary            18 St. Thomas-MN             NT      27.80  
  3 Metelmann, Solvay P       21 St. Olaf-MN               NT      27.88    4  
  4 Dolby, Emma               21 St. Thomas-MN          28.66      27.98    3  
  5 Pelszynski, Emily M       18 St. Olaf-MN               NT      28.09    2  
  6 Williams, Morgan E        19 St. Thomas-MN             NT     x28.49    1  
  7 Carefoot, Ava             20 St. Thomas-MN             NT     x29.25  
  8 Wallace, Victoria R       19 St. Olaf-MN               NT      30.43  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riley, Garrett            19 St. Thomas-MN             NT      21.83    9  
  2 Boyles, Ian               18 St. Thomas-MN             NT      22.41    4  
  3 Hones, Marcel D           20 St. Olaf-MN               NT      22.75    3  
  4 Foss, Michael             21 St. Thomas-MN             NT      23.02    2  
  5 Langstraat, Tyler         21 St. Thomas-MN             NT     x23.29  
  6 Noecker, Andrew L         18 St. Olaf-MN               NT      24.39    1  
  7 Hauck, Cully T            19 St. Olaf-MN               NT      24.84  
 -- Moon, Collin              20 St. Thomas-MN             NT     X25.87  
 -- Meagher, Sean R           20 St. Olaf-MN               NT     X26.17  
 -- Swenson, Dan              21 St. Olaf-MN               NT     X27.12  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eckman, Peyton            19 St. Thomas-MN             NP     163.15  
  2 Weldon, Emily             19 St. Thomas-MN             NP     157.50    9  
  3 Mascia, Bella             18 St. Thomas-MN             NP     155.75  
  4 Kroschel, Lauren          21 St. Olaf-MN               NP     150.30  
  5 White, Anna E             18 St. Olaf-MN               NP     123.00    4  
  6 Sieben, Kylie E           18 St. Olaf-MN               NP     110.25  
 -- Hellmers, Jackie          18 St. Thomas-MN             NP    X159.35  
 -- Hemphill, Brynn A         17 St. Olaf-MN               NP    X117.10  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Godfrey, Andrew           20 St. Thomas-MN             NP     161.25    9  
  2 Kramer, Harris L          20 St. Olaf-MN               NP     126.95    4  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newton, Maria L           18 St. Olaf-MN               NT      55.15    9  
      26.44   28.71                                                
  2 Thull, Liz J              19 St. Thomas-MN             NT      56.09    4  
      26.80   29.29                                                
  3 Wolff, Marissa R          20 St. Olaf-MN               NT      56.39    3  
      27.48   28.91                                                
  4 Buchanan, Hailey J        19 St. Thomas-MN             NT      56.83  
      27.37   29.46                                                
  5 Berdahl, Anna D           19 St. Thomas-MN             NT      56.98    2  
      27.68   29.30                                                
  6 Vancil, Maggie            21 St. Thomas-MN             NT     x58.30    1  
      28.03   30.27                                                
  7 Aguiar, Uma L             18 St. Thomas-MN             NT     x59.08  
      27.89   31.19                                                
  8 Dolby, Emma               21 St. Thomas-MN             NT   x1:00.74  
      29.09   31.65                                                
  9 Anderson, Gracie          18 St. Thomas-MN             NT   x1:00.92  
      29.05   31.87                                                
 10 Enck, Hannah              21 St. Thomas-MN        1:00.46   x1:01.61  
      29.27   32.34                                                
 11 Shea, Kylie               20 St. Thomas-MN             NT   x1:02.62  
      29.81   32.81                                                
 12 Pelszynski, Emily M       18 St. Olaf-MN               NT    1:02.98  
      29.72   33.26                                                
 -- Metelmann, Solvay P       21 St. Olaf-MN               NT   X1:03.38  
      29.90   33.48                                                
 -- Wallace, Victoria R       19 St. Olaf-MN               NT   X1:06.43  
      31.67   34.76                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riley, Garrett            19 St. Thomas-MN             NT      49.98    9  
      23.90   26.08                                                
  2 McGrath, Casey T          18 St. Thomas-MN          50.43      50.22    4  
      24.28   25.94                                                
  3 Greseth, Sjon E           20 St. Olaf-MN               NT      50.39    3  
      24.13   26.26                                                
  4 Langstraat, Tyler         21 St. Thomas-MN             NT      50.61  
      24.48   26.13                                                
  5 Kretzmann, Ian            21 St. Olaf-MN               NT      51.15    2  
      24.60   26.55                                                
  6 Boyles, Ian               18 St. Thomas-MN             NT     x51.59  
      24.77   26.82                                                
  7 Foss, Michael             21 St. Thomas-MN             NT     x51.60    1  
      24.36   27.24                                                
  8 Voss, Mark                21 St. Thomas-MN             NT     x51.71  
      24.81   26.90                                                
  9 Hackman, Tyler            18 St. Thomas-MN             NT     x51.84  
      25.11   26.73                                                
 10 Loven, Kameran J          19 St. Thomas-MN             NT     x52.85  
      24.97   27.88                                                
 11 Kenison, John             18 St. Thomas-MN             NT     x53.04  
      25.33   27.71                                                
 -- Noecker, Andrew L         18 St. Olaf-MN               NT     X55.22  
      26.41   28.81                                                
 -- Meagher, Sean R           20 St. Olaf-MN               NT   X1:00.39  
      27.81   32.58                                                
 -- Swenson, Dan              21 St. Olaf-MN               NT   X1:03.07  
      29.31   33.76                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Helen R           21 St. Olaf-MN               NT    2:15.44    9  
      32.52   34.40   34.98   33.54                                
  2 Nelson, Kirsten           21 St. Thomas-MN             NT    2:15.83    4  
      32.39   34.86   35.04   33.54                                
  3 Van Hout, Ann M           19 St. Thomas-MN             NT    2:20.80    3  
      33.37   35.84   36.03   35.56                                
  4 Cucchiaro, Shannon E      18 St. Olaf-MN               NT    2:24.73    2  
      33.88   36.02   37.96   36.87                                
  5 Jones, Olivia M           20 St. Olaf-MN               NT    2:35.32    1  
      36.51   39.55   40.17   39.09                                
 -- Rudd, Erin M              19 St. Thomas-MN             NT         DQ  
      31.81   34.68   33.50   32.87                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loepfe, John G            21 St. Olaf-MN               NT    1:58.55    9  
      28.09   30.52   30.11   29.83                                
  2 Gahnz, John               19 St. Thomas-MN             NT    2:01.09    4  
      28.48   30.75   30.70   31.16                                
  3 Anderson, Luke            19 St. Thomas-MN             NT    2:06.89    3  
      30.08   32.01   32.33   32.47                                
  4 Larson, Sam               19 St. Thomas-MN             NT    2:07.93    2  
      30.10   32.46   32.83   32.54                                
  5 Moktan, Rahab             20 St. Olaf-MN               NT    2:21.80    1  
      32.48   34.69   36.84   37.79                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christensen, Ashley B     21 St. Thomas-MN             NT    2:25.50    9  
      33.55   37.33   36.96   37.66                                
  2 Nevin, Sophia M           20 St. Olaf-MN               NT    2:31.78    4  
      33.65   37.93   39.31   40.89                                
  3 Wichmann, Kelly R         21 St. Olaf-MN               NT    2:40.35    3  
      36.81   40.90   41.13   41.51                                
  4 Purdum, Allison J         18 St. Olaf-MN               NT    2:43.74    2  
      35.69   41.40   42.53   44.12                                
  5 Carefoot, Ava             20 St. Thomas-MN             NT    2:49.65    1  
      37.58   42.17   45.58   44.32                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faldet, Noah              19 St. Thomas-MN             NT    2:16.06    9  
      31.56   35.66   35.08   33.76                                
  2 Bergeson, Eric            20 St. Thomas-MN             NT    2:19.05    4  
      32.77   34.79   36.02   35.47                                
  3 Goldman, Will             18 St. Thomas-MN             NT    2:24.05    3  
      30.65   35.63   37.85   39.92                                
  4 McCarty, Zach Q           20 St. Olaf-MN               NT    2:27.73    2  
      33.84   37.87   37.83   38.19                                
  5 Deboer, Andrew H          18 St. Olaf-MN               NT    2:29.76    1  
      33.28   38.38   38.78   39.32                                
  6 Quezada, Xander           19 St. Olaf-MN               NT    2:30.23  
      32.95   38.16   39.69   39.43                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, Marissa R          20 St. Olaf-MN               NT    5:28.85    9  
      29.89   32.61   33.14   33.16   32.98   33.08   33.53   33.77
      33.98   32.71                                                
  2 Croasdell, Caitlin C      21 St. Olaf-MN               NT    5:29.85    4  
      29.27   32.95   33.62   34.48   33.89   33.90   34.14   34.05
      33.69   29.86                                                
  3 Pawlenty, Paige           22 St. Thomas-MN             NT    5:29.87    3  
      30.31   33.76   33.79   34.16   34.35   34.51   33.80   33.31
      31.90   29.98                                                
  4 Schmitz, Sydney           20 St. Thomas-MN             NT    5:46.66    2  
      31.24   34.30   35.12   35.06   35.46   35.11   35.03   35.37
      35.57   34.40                                                
  5 Wainwright, Maureen A     18 St. Olaf-MN               NT    6:04.67    1  
      32.30   36.03   36.91   37.33   37.06   37.02   37.66   37.40
      37.10   35.86                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rizzo, Timothy R          18 St. Olaf-MN               NT    4:49.85    9  
      26.20   28.88   29.14   29.48   29.42   29.45   29.57   29.64
      29.40   28.67                                                
  2 Boerner, Adam             20 St. Thomas-MN             NT    4:58.63    4  
      27.07   29.98   30.40   30.68   30.83   30.27   30.21   30.17
      29.83   29.19                                                
  3 Ruegemer, Nate            20 St. Thomas-MN             NT    5:01.14    3  
      27.80   30.14   30.86   30.52   30.35   30.13   30.43   30.76
      30.49   29.66                                                
  4 Link, Jonathon B          19 St. Thomas-MN             NT    5:02.29    2  
      27.91   29.99   30.77   30.81   30.41   30.10   30.41   30.66
      31.04   30.19                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Astrup, Anna M            19 St. Thomas-MN             NT    1:00.06    9  
      28.25   31.81                                                
  2 Newton, Maria L           18 St. Olaf-MN               NT    1:00.30    4  
      27.95   32.35                                                
  3 Cleven, Annika R          18 St. Olaf-MN               NT    1:01.82    3  
      28.81   33.01                                                
  4 Hite, Emily A             19 St. Thomas-MN             NT    1:03.92    2  
      29.78   34.14                                                
  5 Shea, Johannah            21 St. Thomas-MN             NT    1:04.82    1  
      29.72   35.10                                                
  6 Sullivan, Mary            18 St. Thomas-MN             NT   x1:05.84  
      30.76   35.08                                                
  7 Potter, Grace             18 St. Thomas-MN             NT   x1:06.50  
      29.50   37.00                                                
 -- Dix, Martha K             19 St. Olaf-MN               NT   X1:17.57  
      36.16   41.41                                                
 -- Giovannozzi, Sarah E      18 St. Olaf-MN               NT   X1:25.91  
      39.25   46.66                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loepfe, John G            21 St. Olaf-MN               NT      52.36    9  
      24.45   27.91                                                
  2 Stone, Nate               20 St. Thomas-MN             NT      53.50    4  
      24.94   28.56                                                
  3 Appino, Jake              19 St. Thomas-MN             NT      53.87  
      24.76   29.11                                                
  4 Hones, Marcel D           20 St. Olaf-MN               NT      54.09    3  
      25.35   28.74                                                
  5 Toenges, Grant M          19 St. Thomas-MN             NT      54.31  
      24.87   29.44                                                
  6 Ackermann, Andrew         18 St. Thomas-MN             NT     x54.65    2  
      25.08   29.57                                                
  7 Mallari, Carlo            19 St. Thomas-MN             NT     x58.79    1  
      26.93   31.86                                                
  8 Hauck, Cully T            19 St. Olaf-MN               NT    1:01.87  
      28.31   33.56                                                
 
Event 27  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eckman, Peyton            19 St. Thomas-MN         213.45     257.50  
  2 Mascia, Bella             18 St. Thomas-MN         191.35     246.30  
  3 Kroschel, Lauren          21 St. Olaf-MN               NP     177.60  
  4 Hellmers, Jackie          18 St. Thomas-MN         184.00     176.25  
  5 White, Anna E             18 St. Olaf-MN               NP     164.20    9  
  6 Sieben, Kylie E           18 St. Olaf-MN               NP     157.85    4  
 -- Weldon, Emily             19 St. Thomas-MN         192.40    X211.40  
 -- Hemphill, Brynn A         17 St. Olaf-MN               NP    X148.15  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Godfrey, Andrew           20 St. Thomas-MN         208.05     254.20    9  
  2 Kramer, Harris L          20 St. Olaf-MN               NP     198.35    4  
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Helen R           21 St. Olaf-MN               NT    4:43.48    9  
      31.35   35.08   37.57   35.72   39.97   39.45   32.98   31.36
  2 Cleven, Annika R          18 St. Olaf-MN               NT    4:50.44    4  
      30.51   35.64   37.54   37.12   41.17   42.10   33.52   32.84
  3 Behrens, Gretchen         20 St. Thomas-MN             NT    4:56.62    3  
      32.21   37.98   39.59   38.24   41.68   41.76   33.48   31.68
  4 Stone, Claudia K          18 St. Thomas-MN             NT    4:58.49    2  
      30.91   37.40   37.57   36.19   43.15   43.28   35.67   34.32
  5 Croasdell, Caitlin C      21 St. Olaf-MN               NT    4:58.53    1  
      32.52   38.12   39.24   38.56   42.02   42.18   33.23   32.66
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergeson, Eric            20 St. Thomas-MN             NT    4:31.73    9  
      29.85   32.65   35.83   35.55   37.67   37.44   32.72   30.02
  2 Greseth, Sjon E           20 St. Olaf-MN               NT    4:33.19    4  
      28.11   33.69   36.73   35.54   40.26   41.08   29.48   28.30
  3 Manke, Lucas              21 St. Thomas-MN             NT    4:37.29    3  
      27.62   33.01   35.77   35.91   38.89   39.47   33.85   32.77
  4 Link, Jonathon B          19 St. Thomas-MN             NT    4:38.79    2  
      29.52   34.28   37.74   35.34   39.97   40.07   31.89   29.98
  5 McCarty, Zach Q           20 St. Olaf-MN               NT    4:50.18    1  
      29.83   35.32   40.17   39.51   38.73   39.91   34.49   32.22
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas-MN  'A'                  1:47.69    1:42.72   11  
     1) Astrup, Anna M 19               2) Berdahl, Anna D 19             
     3) Christensen, Ashley B 21        4) Thull, Liz J 19                
       25.93    25.38    25.70    25.71                                    
  2 University of St. Thomas-MN  'B'                       NT    1:47.15    4  
     1) Pawlenty, Paige 22              2) Rudd, Erin M 19                
     3) Buchanan, Hailey J 19           4) Shea, Johannah 21              
       26.78    26.99    25.82    27.56                                    
  3 St. Olaf College-MN  'A'                               NT    1:49.12    2  
     1) Metelmann, Solvay P 21          2) Nevin, Sophia M 20             
     3) Purdum, Allison J 18            4) Wichmann, Kelly R 21           
       28.45    27.42    27.18    26.07                                    
  4 University of St. Thomas-MN  'C'                       NT   x1:49.75  
     1) Van Hout, Ann M 19              2) Vancil, Maggie 21              
     3) Schmitz, Sydney 20              4) Enck, Hannah 21                
       27.08    26.91    27.63    28.13                                    
  5 University of St. Thomas-MN  'F'                       NT   x1:50.09  
     1) Behrens, Gretchen 20            2) Olmanson, Emma C 19            
     3) Williams, Morgan E 19           4) Shea, Kylie 20                 
       27.05    27.24    28.05    27.75                                    
  6 University of St. Thomas-MN  'E'                       NT   x1:51.20  
     1) Aguiar, Uma L 18                2) Potter, Grace 18               
     3) Stone, Claudia K 18             4) Pham, Olivia A 18              
       27.22    27.25    27.27    29.46                                    
  7 University of St. Thomas-MN  'D'                       NT   x1:51.55  
     1) Anderson, Gracie 18             2) Benham, Alia 21                
     3) Dolby, Emma 21                  4) Hite, Emily A 19               
       27.89    29.99    27.02    26.65                                    
  8 St. Olaf College-MN  'B'                               NT    1:56.91  
     1) Stewart, Brydie E 18            2) Pelszynski, Emily M 18         
     3) Jones, Olivia M 20              4) Wallace, Victoria R 19         
       28.81    28.42    28.73    30.95                                    
  9 St. Olaf College-MN  'C'                               NT   x2:02.06  
     1) Cucchiaro, Shannon E 18         2) Sperling, Elmira 21            
     3) Wainwright, Maureen A 18        4) Giovannozzi, Sarah E 18        
       28.15    30.52    30.10    33.29                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas-MN  'A'                  1:31.52    1:29.83   11  
     1) Foss, Michael 21                2) McGrath, Casey T 18            
     3) Riley, Garrett 19               4) Stone, Nate 20                 
       22.97    22.90    21.37    22.59                                    
  2 University of St. Thomas-MN  'B'                       NT    1:30.95    4  
     1) Larson, Sam 19                  2) Neilsen, Hunter 22             
     3) Toenges, Grant M 19             4) Ackermann, Andrew 18           
       23.38    22.09    22.47    23.01                                    
  3 St. Olaf College-MN  'A'                               NT    1:31.43    2  
     1) Kretzmann, Ian 21               2) Hones, Marcel D 20             
     3) Noecker, Andrew L 18            4) Rizzo, Timothy R 18            
       22.81    22.51    23.57    22.54                                    
  4 University of St. Thomas-MN  'C'                       NT   x1:32.75  
     1) Boyles, Ian 18                  2) Johnson, Sam 20                
     3) Langstraat, Tyler 21            4) Mallari, Carlo 19              
       22.71    23.77    22.56    23.71                                    
  5 University of St. Thomas-MN  'D'                       NT   x1:34.49  
     1) Anderson, Luke 19               2) Boerner, Adam 20               
     3) Goldman, Will 18                4) Hackman, Tyler 18              
       24.72    22.74    23.13    23.90                                    
  6 University of St. Thomas-MN  'E'                       NT   x1:36.63  
     1) Kenison, John 18                2) Link, Jonathon B 19            
     3) Loven, Kameran J 19             4) Manke, Lucas 21                
       23.96    23.64    23.88    25.15                                    
  7 University of St. Thomas-MN  'F'                       NT   x1:36.95  
     1) Moon, Collin 20                 2) Voss, Mark 21                  
     3) Ruegemer, Nate 20               4) Appino, Jake 19                
       25.36    24.10    24.37    23.12                                    
  8 St. Olaf College-MN  'B'                               NT    1:41.39  
     1) Deboer, Andrew H 18             2) Quezada, Xander 19             
     3) Hauck, Cully T 19               4) Meagher, Sean R 20             
       25.95    24.42    24.86    26.16                                    
 -- St. Olaf College-MN  'C'                               NT   X1:39.84  
     1) Greseth, Sjon E 20              2) Swenson, Dan 21                
     3) Moktan, Rahab 20                4) McCarty, Zach Q 20             
       25.11    27.46    22.48    24.79                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. University of St. Thomas            156   2. St. Olaf College                    131
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. University of St. Thomas            191   2. St. Olaf College                     94